przewodnik po francji
kuchnia francuska
francja dla dzieci
zakupy
parki i ogrody
warto zobaczyć
język francuski

e-francja.eu czyli Francja po polsku

  • najlepsze informacje o Francji
  • - jak dojechać i jak się poruszać
  • - co warto zobaczyć i spróbować
  • - gdzie zrobić zakupy i co przywieźć
  • oraz wiele innych wiadomości!

Krótka historia sztuki

Francuzi są bardzo dumni ze swojego dziedzictwa kulturowego. Stało się ono nieodłącznym elementem krajobrazu kraju. Francja posiada wiele cennych zabytków architektury i sztuki z różnych okresów rozwoju kraju.

francja-sztuka
Pierwsze przejawy sztuki na terenie Francji sięgają paleolitu górnego i są to malowidła i ryty naskalne w grotach (przykładem jest odkryta w 1940 roku jaskinia Lascaux w regionie Południowe Pireneje). W Bretanii natomiast w okolicach miasta Carnac znajduje się największe w Europie skupisko megalitów (ok. 3 tys. kamieni).

Od połowy I wieku p.n.e. obszar Francji był pod panowaniem rzymskim. Rzymianie pozostawili po sobie liczne budowle: teatry (w Prowansji: Arles, Orange), amfiteatry (w Prowansji: Arles, Nîmes), łuki triumfalne (w Prowansji: Orange), mauzolea (w Prowansji: Saint-Rémy), rzymskie bramy miejskie (w Franche-Comté: Besançon), łaźnie (w Île-de-France: Paryż oraz w Prowansji: Nîmes) oraz akwedukty (w Prowansji: Nîmes).

francja-sztuka
Bogatym we Francji był styl romański, który posiadał wiele regionalnych odmian. Do zabytków sztuki romańskiej zalicza się liczne zabudowania klasztorne z krużgankami i kościoły wznoszone przez cystersów (m.in. Fontenay w Burgundii) oraz benedyktynów (Mont-Saint-Michel w Normandii oraz Cluny w Burgundii).

francja-sztuka
W połowie XII wieku pojawił się we Francji styl gotycki. Za pierwszą budowlę gotycką uważa się kościół w opactwie Saint-Denis (w Île-de-France), natomiast najwybitniejszym przykładem jest katedra w Chartres (w Centrum), a także w Amiens (w Pikardii), Rouen (w Normandii), Reims (w Szampanii) i Paryż (w Île-de-France). Najlepiej zachowanym średniowiecznym miastem w Europie jest Carcassonne w Langwedocji-Roussillon.

Renesans pojawił się we Francji pod koniec XV wieku, a rozwój nastąpił pod koniec XVI wieku. Sztuka renesansowa miała na terenie Francji głównie charakter dworski. Wtedy też powstały wspaniałe rezydencje królewskie i szlacheckie w dolinie Loary (region Centrum). Do głównych atrakcji turystycznych tego regionu zaliczane są renesansowe zamki, m.in.: zamek w Chambord, Amboise, Chenonceaux, Blois.

francja-sztuka
Za panowania Ludwika XIV (1638-1715) Francja stała się ważnym ośrodkiem artystycznym. Stworzył on własny styl zwany stylem Ludwika XIV, przykładem tego jest zespół parkowo-pałacowy królewskiej rezydencji w Wersalu (w Île-de-France), a także zamek Vaux-le-Vicomte (w Île-de-France).

Styl Ludwika XV (1710-74) przekształcił klasyczny barok w formy rokokowe. W okresie jego panowania (1715 - 1774) powstawały manufaktury wytwarzające gobeliny i kobierce (w Pikardii: Beauvais, w Nord-Pas-de-Calais: Arras), tkaniny jedwabne (w Rodan-Alpy: Lyon), koronki (słynne koronki walensjanki z Vaenciennes w Nord-Pas-de-Calais) oraz ceramikę (w Normandii: Rouen). W XVIII wieku powstały również wybitne dzieła urbanistyki, m.in. zaliczane do najdoskonalszych rozwiązań przestrzennych w Europie - miasto Nancy w Lotaryngii, gdzie reprezentacyjne place łączą Stare i Nowe miasto.

francja-sztuka
W XIX wieku za panowania Ludwika Filipa (1773-1850), którego styl odznaczał się konserwatyzmem, rozwijało się malarstwo. Przechodziło ono kolejne etapy rozwoju: romantyzm (głównym przedstawicielem był Eugene Delacroix (1798-1863) za sprawą swojego dzieła z 1830 r. "Wolność wiodąca lud na barykady"), impresjonizm i postmodernizm (głównymi przedstawicielami byli Claude Monet (1840-1926) m.in. z dziełem z 1872 r. "Impresja - wschód słońca" oraz Vincent van Gogh (1853-90) m.in. z kilkoma wersjami obrazu zatytułowanego "Słoneczniki").

francja-sztuka
Pod koniec XIX wieku duże znaczenie dla rozwoju budownictwa miały prace inżynierskie. W latach 1887-89 powstała stalowa konstrukcja o wysokości 300,5 metra zwana Wieżą Eiffla w Paryżu. Zbudowana przez Gustave'a Alexandre'a Eiffela (1832-1923) szybko stała się największą atrakcją Paryża, a także jego wizytówką rozpoznawalną na całym świecie. Najważniejsza w XIX wieku była jednak modernizacja centrum Paryża podjęta przez barona G. E. Haussmann'a (1809-1891).

W XX wieku na uwagę zasługuje malarstwo i rzeźba, m.in. Pablo Picasso (1881-1973) i jego obraz z 1907 r. "Panny z Awinionu" oraz Marc Chagall (1887-1985) i jego dzieło z 1913 r. "Skrzypek". Znani byli również poeci, m.in. Charles Baudelaire (1821-67) i wydany w 1857 r. jego zbiór poezji pt. "Kwiaty zła".

francja-sztuka
W XX wieku powstało we Francji również wiele atrakcyjnych obiektów architektonicznych, m.in. gmach Opery Bastille w Paryżu, nowoczesna dzielnica Paryża La Défense, Piramida w Louvre w Paryżu, a także największe w Europie Centrum Sztuki i Kultury im G. Pompidou (1911-74) w Paryżu (otwarte w 1977 roku).

Paryż jest miastem, które skupia wszystkie style sztuki i architektury, dlatego tez przyciąga znaczną liczbę turystów z całego świata. Posiada nie tylko zabytki z wszystkich epok, muzea wypełnione dziełami sztuki, ale także niesamowitą atmosferę, która jest istotnym walorem kraju. Różnorodność atrakcji, zabytków, muzeów, sztuki we Francji jest ważnym walorem turystycznym przyciągającym miliony ludzi każdego roku.

do góry ^

Przewodnik


e-francja-korepetycje-francuski