przewodnik po francji
kuchnia francuska
francja dla dzieci
zakupy
parki i ogrody
warto zobaczyć
język francuski

e-francja.eu czyli Francja po polsku

  • najlepsze informacje o Francji
  • - jak dojechać i jak się poruszać
  • - co warto zobaczyć i spróbować
  • - gdzie zrobić zakupy i co przywieźć
  • oraz wiele innych wiadomości!

Przewodnik po Francji

Francja jest krajem regionów. Wszystkie krainy odznaczają się specyficznym charakterem, posiadają odmienny krajobraz, kuchnię, styl życia, kulturę, tradycje i zwyczaje.


Mapa Francji


Wyświetl większą mapę

W obecnym kształcie Francja istnieje od XV wieku i zajmuje ponad 551 tys. km2 powierzchni. Północno-zachodnią granicę Francji stanowi cieśnina (tzw. kanał) La Manche i Morze Północne. Zachodnią granicą jest wybrzeże Atlantyku (ponad 2300 km). Granicę południową stanowi linia brzegowa Morza Śródziemnego (o długości prawie 700 km). Większość granic lądowych Francji biegnie pasmami górskimi. Najtrudniejszą przeszkodę dla komunikacji lądowej stanowią od dawna Pireneje z nielicznymi przełęczami. Główne linie kolejowe omijają góry od wschodu i zachodu, łącząc Francję i Hiszpanię wzdłuż wąskich pasów nizin nadmorskich. Najłatwiej dostępne są granice północno-wschodnie i północne. Francja sąsiaduje z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Hiszpanią i Andorą. Jest jedynym sąsiadem księstwa Monako - niezależnej enklawy na południowym wybrzeżu.


paryż
Francja dzieli się na 95 departamentów, złożonych z 322 okręgów, 3209 kantonów i 37708 gmin. Departamenty zgrupowane są w 22 regionach statystyczno-gospodarczych. Oprócz tego istnieje także tradycyjny podział na krainy historyczne. Do najważniejszych historycznych prowincji należą: Prowansja (Marsylia) i Langwedocja (Montpellier) nad Zatoką Lwią, Gaskonia nad Zatoką Biskajską, Burgundia (Dijon) w dorzeczu rzeki Saony, Alzacja (Strasburg) nad Renem, Lotaryngia (Lancy), Szampania (Remis), Pikardia (Amiens), Normandia (Caen) na Półwyspie Cotentin i Bretonia (Rennes) na Półwyspie Bretońskim. Poza obszarem położonym na kontynencie europejskim, integralną częścią Francji jest Korsyka (8 720 km2), wyspa położona na Morzu Śródziemnym.


blog o francji i paryżu

francja
W skład Republiki Francuskiej wchodzą także cztery departamenty zamorskie (départements d’outre-mer, DOM): Gwadelupa, Martynika, Reunion, Gujana Francuska. Gwadelupa i Martynika leżą w Ameryce Środkowej na Małych Antylach. Gujana Francuska znajduje się w północno-wschodniej części Ameryki Południowej. Reunion leży w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, na wschód od Madagaskaru. Stanowią one integralną część Francji i wchodzącą w skład Unii Europejskiej.
paryz
Pozostałe obszary, czyli tzw. terytoria zamorskie (territoires d’outre-mer, TOM), choć stanowią część Francji, to nie wchodzą w skład Unii Europejskiej. Do niedawna istniało sześć takich terytoriów, ale jedno z nich, Polinezja Francuska (znajdująca się w południowej części środkowego Pacyfiku), otrzymało status kraju zamorskiego (pays d’outre mer). Z pozostałych pięciu dwa posiadają status zwykły: Francuskie Terytoria Południowe oraz Wallis i Futuna (w środkowo-zachodniej części Pacyfiku), a trzy: Saint-Pierre i Miquelon (na Oceanie Atlantyckim, u wybrzeży Nowej Fundlandii), Majotta (na Oceanie Indyjskim u wybrzeży Afryki, w Kanale Mozambickim) i Nowa Kaledonia (w południowo-zachodniej części Pacyfiku) - specjalny status zbiorowości terytorialnych (collectivités territoriales). Ponadto Francja sprawuje kontrolę nad kilkoma wyspami na Oceanie Indyjskim i Spokojnym.

do góry ^

Przewodnik


e-francja-korepetycje-francuski