przewodnik po francji
kuchnia francuska
francja dla dzieci
zakupy
parki i ogrody
warto zobaczyć
język francuski

e-francja.eu czyli Francja po polsku

 • najlepsze informacje o Francji
 • - jak dojechać i jak się poruszać
 • - co warto zobaczyć i spróbować
 • - gdzie zrobić zakupy i co przywieźć
 • oraz wiele innych wiadomości!

Jak dojechać i poruszać się po Francji

francja-podroz
Najszybszym środkiem transportu do Francji jest samolot. Przelot samolotem na trasie Polska - Francja (Francja - Polska) trwa około 2 godziny 30 minut i oferuje go 5 linii lotniczych.

Przewoźnicy oferujący tanie bilety to: Wizz Air, EasyJet, Ryanair. Ceny biletów zakupione u nich (wraz z dodatkowymi opłatami lotniskowymi i w jedną stronę) wahają się w granicach 100 - 800 zł. Pozostałe linie lotnicze (Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Air France) oferują bilety bardziej kosztowne: od 400 zł do 7 000 zł.

Najczęściej loty oferowane są na trasie Warszawa - Paryż (w sumie ok 50 razy w tygodniu). Z Polski można wylecieć bezpośrednio do Francji z: Warszawy, Katowic, Krakowa oraz Łodzi. We Francji samoloty te lądują na lotniskach w: Paryżu, Lyonie (w Rodan - Alpy), Lille (w Nord-Pas-de-Calais) i Nicei (na Lazurowym Wybrzeżu).

Paryż posiada 3 wielkie porty lotnicze połączone z centrum miasta linią autobusową i kolejką RER:

 • Le Bourget (13 km od granicy miasta - na północny-wschód od Paryża),
 • Orly (11 km na południe od Paryża),
 • Roissy - Charles de Gaulle (23 km na północ od Paryża).
 • W pobliżu znajduje się także port lotniczy w Beauvais (80 km na północ od Paryża).

Jak dojechać z lotniska do Paryża - najlepsze połączenia:

 • z Beauvais - Lotnisko w Beauvais
  - autobus: bilet w jedną stronę 15,90 euro (stan na 16.03.2018 r.), zatrzymuje się w Paryż - Porte Maillot (parking Pershing), 80 km - czas przejazdu ok. 1h15;


Zobacz: jak poruszać się po Paryżu

Pobierz: mapa metra w Paryżu

Przejazd autokarem na trasie Polska - Francja (Francja - Polska) zależy od trasy i waha się w przedziale 10 do 30 godzin. Przejazd z Warszawy do Paryża zajmuje około 24 godzin. Cena biletu podstawowego (bez zniżek) wynosi od 200 zł do 600 zł za przejazd w jedna stronę. Przejazdy oferują takie firmy jak: Eurolines, Sindbad, Intercars i inne.

Podróż pociągiem z Polski do Francji nie jest tania, a ponadto nie ma bezpośredniego połączenia. Przykładem niech będzie podróż z Warszawy do Paryża, gdzie należy przesiąść się w Kolonii, w Berlinie, we Frankfurcie nad Menem lub w Düsseldorfie. Podróż trwa około 18-22 godzin. Bilet w jedna stronę kosztuje od około 700 zł (wraz z miejscówką) lub więcej w zależności od trasy i klasy podróży.

Podróż samochodem trwa średnio od 10 (np. Poznań - Lille) do 28 godzin (Gdańsk - Marsylia) w zależności od wybranej trasy. Okolic Paryża, Lyonu i innych większych miast powinno się unikać w godzinach szczytu. Francuskie autostrady są płatne. Maksymalna dopuszczalna zawatość alkoholu we krwi: 0,5 promila.

Zobacz: jak poruszać się po Paryżu

Zobacz: rodzaje i ceny biletów w Paryżu

Pobierz: mapa metra w Paryżu

do góry ^

Przewodnik