przewodnik po francji
kuchnia francuska
francja dla dzieci
zakupy
parki i ogrody
warto zobaczyć
język francuski

e-francja.eu czyli Francja po polsku

  • najlepsze informacje o Francji
  • - jak dojechać i jak się poruszać
  • - co warto zobaczyć i spróbować
  • - gdzie zrobić zakupy i co przywieźć
  • oraz wiele innych wiadomości!

Transport we Francji

Francja należy do krajów o bardzo dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej drogowej i kolejowej.

francja-transport
Sieć transportowa Francji charakteryzuje się układem promienistym, z głównym węzłem w Paryżu; schodzą się w nim linie łączące go z ważnymi ośrodkami miejskimi i regionami turystycznymi. Przez Paryż przechodzą także linie transkontynentalne: Lizbona - Paryż - Warszawa - Moskwa - Władywostok, Londyn - Paryż - Rzym, Londyn - Paryż - Wiedeń - Stambuł. Dla ruchu pasażerskiego znaczącą rolę odegrało wprowadzenie pociągów TGV (Train a Grande Vitesse - Pociąg o Dużej Szybkości) rozwijających prędkość ok. 300, a nawet 500 km/godz. Kursują one m.in. na trasach z Paryża do Nicei, Montpellier, Bordeaux (3 godziny), Lyonu (2 godziny), a także na trasach międzynarodowych, głównie do Brukseli i Amsterdamu oraz Eurostar przez tunel do Londynu (3 godziny). TGV posiadają ponad 150 stacji we Francji, w tym 8 w regionie Île-de-France i około 30 w państwach sąsiednich.

francja-transport
Francja posiada jedną z najgęstszych sieci dróg kołowych na świecie o łącznej dł. 811 tys. km, z czego 8 tys. km przypada na autostrady (Paryż - Caen, Paryż - Dunkierka, Paryż - Lyon - Limes - Montpellier - Narbonne, Paryż - Lyon - Lazurowe Wybrzeże). Wprawdzie gęstość dróg kołowych jest największa w Europie (120 km na 100 km2), ale pod względem struktury i jakości dróg Francja znacznie ustępuje Niemcom i Włochom.

Rzeki i łączące je kanały tworzą sieci dróg żeglownych o dł. 8500 km, co stawia Francję na pierwszym miejscu w Europie. Najważniejsze porty rzeczne Francji to: Paryż, Rouen, Strasburg. Największymi portami morskimi kraju są: Marsylia (trzecie miejsce w Europie pod względem wielkości przeładunku i ważne znaczenie dla ruchu turystycznego - połączenie promowe z Korsyką i kontynentem afrykańskim), Hawr (piąte miejsce), Dunkierka oraz Calais (ważne znaczenie turystyczne - połączenie promowe z Wielką Brytanią).

francja-transport
Paryż jako najważniejszy węzeł komunikacyjny Francji posiada bardzo dobrze rozwiniętą komunikację miejską RATP (Régie Autonome des Transports Parisiens - Samodzielny Zarząd Transportu Paryskiego). W jej skład wchodzą: połączenia autobusowe (oprócz "zwykłych" linii istnieją Balabusy kursujące pomiędzy głównymi obiektami turystycznymi oraz Noctambusy - linie nocne); metro (14 linii ponumerowanych od 0 do 14 i kursujących w granicach miasta - 1 i 2 strefa); podmiejska kolejka RER (5 linii oznaczonych literami od A do E i kursujących poza granice miasta - od 1 do 7 strefy). Innym sposobem poruszania się po Paryżu są: taksówki (około 470 postojów); statki zwane Batobus (pływające od maja do września po Sekwanie i zatrzymujące się w 6 punktach rozmieszczonych wzdłuż rzeki); rowery (wciąż powstają nowe ścieżki rowerowe oraz wypożyczalnie rowerów).

francja-transport
Doskonale rozwinięta jest komunikacja lotnicza. Liczne linie lotnicze i porty umożliwiają szybkie dotarcie do wszystkich atrakcyjnych turystycznie regionów i miejscowości, zapewniają jednocześnie łączność ze wszystkimi kontynentami. Największym węzłem komunikacji lotniczej jest Paryż, posiadający trzy wielkie porty: Le Bourget (13 km na północny-wschód od Paryża), Orly (11 km na południe od Paryża) i Roissy - Charles de Gaulle (23 km na północ od Paryża). W pobliżu francuskiej stolicy znajduje się także port lotniczy w Beauvais (80 km na północ od Paryża). Lotniska te połączone są z centrum miasta linią autobusową i kolejką RER (Réseau Express Régional - Regionalna Sieć Expresowa). Inne ważne lotniska znajdują się w Prowansji: w Nicei oraz w Marignane koło Marsylii.

do góry ^

Przewodnik


e-francja-korepetycje-francuski